The Xiaomi Rechargeable Mini Fan allows you to keep cool while on the go. It features a high-performance brushless DC motor with 4 wind speeds and a wide-angle airflow for ventilation. Its nature-inspired 7-blade fan provides a cool and comfortable natural breeze to keep you cool on those hot days. This wireless mini fan also comes with a built-in 4000mAh rechargeable battery to allow you wireless usage of up to 18.5 hours on the first wind speed. The fan also offers 90° vertical and horizontal oscillation to let the cool wind reach every corner of your desk.
Specifications
| Colour | White + Orange |
| Material | Plastic |
| Input | USB C |
| Battery | 4000mAh rechargeable battery |
| Wind Speeds | 4 Wind speeds |
| Fan duration | Up to 18.5h long endurance battery Life |
| Dimensions | 170mm × 87mm ×250mm |
| Rated Power | 10W |
| Warranty | 1 Year |




